tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Global Industry Analysts (GIA)’in “Tam Tahıllı ve Yüksek Lifli Gıdalar” raporuna göre, tam tahıllı ve yüksek lifli gıdalar global pazarının 2017 yılına kadar 27,6 dolara çıkacağı ve pazarın ABD hakimiyetinde olmaya devam edeceği öngörülüyor. İyileştirilmiş tat ve aromaya sahip inovatif ürünler ile tam tahıllara ve yüksek lifli diyetlerin sağlık faydalarına ilginin artmasının, pazar büyümesinin ardındaki sürücü güç olduğu belirtiliyor.

Tam Tahıl Konseyi’ne göre, Mart 2012 itibarıyla “Tam Tahıllı Damgası”, 35 farklı ülkeden 6600’ün üzerinde farklı ürün etiketinde yer alıyor. Tüketici araştırma şirketi NPD Group verilerine göre, tam tahıl tüketimi 2005-2008 yıllarında %20 arttı. 18-34 yaş grubu, %38 ile aynı dönemde tüketimde artışın en fazla olduğu yaş grubu oldu.

Mintel’in Global Yeni Ürünler Veritabanı (GNPD) verilerine göre; 2010 yılında, 2000 yılından 20 kat fazla yeni tam tahıl ürünü piyasaya sürüldü. Yeni ürün lansmanları kararlı biçimde artmaya devam ediyor. GNPD, 2006 yılında 1601 ürün lansmanı yapılırken, 2011 yılında 3378 yeni ürünün pazardaki yerini aldığını belirtti.

ABD, tam tahıllı ve yüksek lifli gıdalar için en büyük bölgesel pazarı oluştururken, Asya-Pasifik’in 2017 yılına kadar %6,82 bileşik büyüme oranı ile en hızlı büyüyen bölgesel pazar olacağı tahmin ediliyor.

Mintel verilerine göre, ürün segmentleri açısından ilk sırayı fırıncılık ürünleri ve kahvaltılık tahıllar alıyor. 2011 yılında 1228 yeni tam tahıllı fırıncılık ürünü ve 1039 tam tahıllı kahvaltılık gevrek piyasaya sürülürken, sonraki büyük segment olan atıştırmalıklarda 484 yeni tam tahıllı ürün piyasaya sürüldü.

2005 yılında yayımlanan, Amerikalılar İçin Beslenme Rehberi’nde, bir insanın tahıl bazlı gıda alımının yarısını tam tahılların oluşturması gerektiği ifade ediliyor. Yüksek lifin yanı sıra vitamin, mineral ve antioksidan içeren tam tahılların kalp hastalıkları, kanser ve diyabet gibi hastalıklara ilişkin risk faktörlerini azaltmaya yardım ettiği ve kilo kontrolünde de önemli bir rol oynadığı gösteriliyor.

Kaynak:
www.foodnavigator-usa.com