tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Avrupa Danışmanlık Hizmetleri (EAS) Sağlık ve Beslenme Politikası Global Direktörü Miguel da Silva, Avrupa Komisyonu’nun belirli gıdalarla ilgili beyanları kısıtlamak üzere besin profili sistemi oluşturmak için yürüttüğü çalışmaların 2013 yılında Komisyon’un konuyla ilgili ikinci teklifi sunmasıyla birlikte tekrar gündeme geleceğini söyledi. Komisyon’un besin profilleri için 2013 yılında ikinci bir öneri sunmaya hazırlanmasıyla ilgili görüşlerini aktaran Da Silva, yeni teklifin, 2009 yılında güçlü iç ve dış muhalefetle ilk teklifin geri çekilmesine neden olan konulardaki eleştirileri giderip gidermediğini, sağlam bilimsel çözümler sunup sunmadığını merak ettiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu, AB Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği kapsamında besin profillerine ilişkin hüküm gereği, “sağlıksız” olduğu düşünülen ürünler için beslenme ve/veya sağlık beyanı yapılmasını kısıtlamak üzere Ocak 2009 itibarıyla bir besin profili sistemi oluşturmak için teklif hazırlamıştı.

Da Silva “Besin profilleri geliştirme süreci bilimsel açıdan da karmaşık bir süreçtir. Teklifle ilgili ilk taslaklar 2008 ve 2009 yıllarında görüşe açıldığında Konsey’de, Parlamento’da ve Komisyon’da çok ciddi endişeler yaratmıştı ve tartışmalar giderek bilimsel olmaktan öte siyasi bir boyut kazanmıştı.” dedi.

Silva sözlerini, “Önceki tekliflerde bu sistemin, reklam ve satış kısıtlamaları, vergilendirme gibi uygulamalarda belirli gıdalar arasında ayrımcılık yapmak için kullanılabileceği endişeleri vardı. Şimdi, yıllar sonra sunulacak yeni teklifin aynı eleştirilere maruz kalıp kalmayacağını, AB’yi beslenme profili sisteminde bir adım ileri taşıyıp taşımayacağını görmek ilginç olacak.” diye bitirdi.

Kaynak: www.eas.eu