tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Kore’deki SejongÜniversitesi’nden araştırmacılar, karabiber ekstraktından elde edilen piperinin, yağ hücresi oluşumunu engelleyebildiğini ortaya koyduktan sonra karabiberin kilo yönetiminde etkili olan özelliklerinin arkasındaki mekanizmayı çözdü.Araştırmacıların baharatta bulunan “acı” bileşiğin, yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engelleyebileceğini ortaya koyması sonucunda karabiberin yağlarla savaşma potansiyeliçözülmüş olabilir.

AgriculturalandFoodChemistry(Tarım ve Gıda Kimyası) dergisinde yayımlanan çalışmada, karabiber ekstraktından elde edilen piperinin, yağ hücrelerinin oluşumunu engelleyerek obeziteyle savaşma potansiyeline sahip olduğu belirtildi.Soo-Jong Um liderliğindeki araştırmacılar, “Bulgularımız, karabiberin başlıca bileşenlerinden biri olan piperinin, PPARγ (ve LXRα) geninin transkripsiyon etkinliğini azaltarak ve bu genin ifadesini baskılayarak yağ hücresi farklılaşmasını engellediğini düşündürüyor.” dedi.

Karabiber bitkisive karabiber, geleneksel Doğu tıbbında mide-bağırsak rahatsızlıklarını, ağrıyı, inflamasyonu ve diğer bozuklukları tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılıyor.Um ve meslektaşları, önceki çalışmaların, piperinin kan dolaşımındaki yağ seviyelerini düşürdüğünü gösterdiğine dikkat çekti. Piperinin, kilo yönetimindeki faydalarına ek olarak vücutta diğer besin ögelerinin emiliminin artmasında etkili olduğu, ayrıca kansere karşı koruyucu özelliklerinin olduğu, bilişsel fonksiyonları güçlendirebileceği ve antidepresan etkiler gösterebileceği düşünülüyor.Piperinin geleneksel kullanımının uzun geçmişine ve yeni araştırmanın, geniş kapsamlı faydaları olduğunu göstermesine rağmen araştırmacılar, piperinin kilo yönetimine hücre seviyesinde yardım etmek için nasıl işlediği konusunda hâlâ çok az bilgiye sahip olduklarını söyledi.

Çalışmada karabiber ekstaktının ve bunun bileşeni piperinin, yağlarla savaşma etkinliğinin altında yatan mekanizmayı araştıran Um ve meslektaşları, hem karabiber ekstaktının hem de piperinin, hücre zehirlenmesini etkilemeksizin3T3-L1 yağ hücrelerinin farklılaşmasını güçlü bir şekilde engellediğini belirledi.Araştırmacılar, karabiber (PipernigrumLinne) ekstraktının ve piperinin, 3t3-L1 hücrelerinde lipit depolanmasını azalttığını ve yağ hücrelerinin içinde farklılaşmalarını engellediğini tespit ettiklerini ifade etti.

Bileşenin, yağları kontrol altında tutmaya yardım eden bir zincir reaksiyon başlatmış olabileceğini belirten Um ve ekibi, araştırmanın bulgularının, piperinin veya karabiberin obezite ve ilişkili hastalıklar ile mücadelede daha geniş kullanım alanı bulabileceğini kaydetti.

Kaynak: Journal of Agricultural and Food Chemistry, Cilt 60, Sayı 15, Sayfa: 3853–3860, doi: 10.1021/jf204514a, “Piperine, a Component of Black Pepper, Inhibits Adipogenesis by Antagonizing PPARγ Activity in 3T3-L1 Cells”, Yazarlar: U-H. Park, H-S. Jeong, E-Y. Jo, T. Park, S.K. Yoon, E-J. Kim, J-C.Jeong, S-J.Um.