tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Almanya’da yapılan ve ClinicalNutrition (Klinik Beslenme) Dergisi’nin son sayısında yayımlanan bir araştırma, probiyotiklerin, kalsiyum fosfatla bir araya geldiğinde bağırsak sağlığını ve kolesterol mekanizmasını olumlu etkilediğini gösterdi.

Bir probiyotik takviyesinin tek başına ve kalsiyum takviyesi ile birlikte alındığında laktobasil miktarı ve kan kolesterolü üzerindeki etkilerine odaklanan çalışma, 32 kadın ve erkeğin katılımıyla gerçekleştirildi. Çalışmada tüm katılımcılar, dört hafta boyunca Lactobacillusparacasei adlı bakteriyi içeren probiyotik içeceği tüketti. Ayrıca bir grup, kalsiyum fosfat (CaP) ile zenginleştirilmiş ekmek tüketirken diğer grup, kalsiyum fosfatsız ekmek tüketti.

Çalışmanın sonuçları, probiyotik ile birlikte CaP içeren ekmek tüketen bireylerin toplam kolesterol ve kötü kolesterol olarak bilinen düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol seviyelerinde düşüş olduğunu gösterdi. CaP-probiyotik birleşiminin, insan bağırsağında olumlu etkiler yarattığı tespit edildi. Araştırmacılar, bu kombinasyonun, sağlıklı ve kolesterol seviyesinin yükselme ihtimali bulunan bireylerde LDL kolesterol seviyesini ve LDL kolesterolün, iyi kolesterol olarak bilinen yüksek yoğunluklu lipoproteine (HDL) oranını azaltabileceğini belirtti.

Süt ve fermente süt ürünlerinden alınan kalsiyumun, enfeksiyonlara karşı koruduğu biliniyor. Kalsiyum fosfatın ise enfeksiyonlara karşı koruma sağlamasının yanında, probiyotiklerin en bilineni olan laktobasillerin bağırsakta çoğalmasını da uyardığı düşünülüyor. Bu bakteriler ise vitamin üretimi, minerallerin ve iz elementlerin kullanılabilirliğini arttırma, bağışıklık sistemini uyarma ve kolesterolü düşürücü etkileri destekleme gibi çok sayıda sağlığı iyileştirici özellikle ilişkilendiriliyor. 

Kaynak: Clinical Nutrition, Cilt 31, Sayfa: 230-237, doi: 10.1016/j.clnu.2011.09.013, “A combination of calcium phosphate and probiotics beneficially influences intestinal lactobacilli and cholesterol metabolism in humans”, Yazarlar: Ulrike Trautvetter, BiankaDitscheid, Michael Kiehntopf, Gerhard Jahreis.