tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Wisconsin Üniversitesi’nden araştırmacılar, kalp sağlığı ile ilişkilendirilen bir bileşik olan beta glukan açısından zengin yeni bir yulaf çeşidi geliştirdiklerini açıkladı.Wisconsin Üniversitesi Agronomi Bölümü, Küçük Tahılların Islahı Programı’nın yöneticisi John Mochon, BetaGene adını verdikleri yulafın, normal yulafa göre %2 daha fazla beta glukan içerdiğini, bunun da yulafla yapılan ürünlerde %20 daha yüksek beta glukan seviyesi anlamına geleceğini söyledi.

Machon, Wisconsin’in ABD’deki baş yulaf üreticilerinden biri olduğunu ancak çiftçilerin daha iyi kazanç getiren başka ekinler araması nedeniyle ülke genelinde yulaf hasadının, sürekli bir düşüş gösterdiğini belirtti. Yulafa değer katmaya çalışmasının nedeninin bu durum olduğunu ifade eden Machon, “Bu eğilimi tersine çevirmek, hedeflerimden biri. Beta glukanı arttırma, yem çeşitlerini geliştirme, pas hastalığına dirençli çeşitler geliştirme ve tane miktarı yüksek çeşitler geliştirme gibi girişimlerin hepsi, bu çabanın birer parçası.” şeklinde konuştu.

Wisconsin Üniversitesi ıslahçıları, yeni çeşidi 2014 büyüme sezonunda piyasaya sürmek istiyor. Yulafı çaprazlamak ve bu noktaya getirmek 14 yıl sürdü.Mochon, yüksek verim sağlamasının ve beta glukan açısından zengin olmasının, BetaGene adlı bu yeni çeşitte göze çarpan en büyük özellikler olduğunu belirtti.Endüstrinin yeni yulaf çeşidine şimdiden ilgi gösterdiğini ve büyük bir değirmenin, bileşen hakkında daha fazla bilgi almak için kısa bir süre önce Wisconsin’i ziyaret ettiğini dile getiren Mochon, yulafın, başta büyük bir yulaf üreticisi olan Kanada olmak üzere uluslararası bir potansiyeli olduğunu kaydetti.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), tam yulaf kaynaklı çözünür lif için sağlık beyanını ve kalp hastalığını düşürme beyanını onaylamış; yulaf beta glukanına, Kanada’da ve Avrupa Birliği’nde de sağlık beyanı onayı verilmişti.

Kaynak: www.foodnavigator-usa.com