tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Washington Üniversitesi’ndenDoç. Dr. Kimberly J. Johnson ve Minnesota Üniversitesi’nden Dr. AmyLinaberytarafından yapılan yeni bir araştırma, gıdalarda folik asit zenginleştirmesinin, çocuklarda en sık rastlanan böbrek kanseri vebeyin tümörüvakalarınıazaltabileceğini gösterdi. Araştırmada, bir tür böbrek kanseri olan Wilms tümörü ve bir tür beyin kanseri olan primitif nöroektodermal tümör (PNET) vakalarında bir azalma tespit edildi.

Önceki çalışmalar, doğum öncesi folik asit tüketiminin, bebeklerde sinir yolu bozukluklarını (nöral tüp defektleri)önemli ölçüde azalttığını gösterdiği için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi(FDA), 1998’degıdalarınfolik asit ilezenginleştirilmesini zorunlu hâle getirdi.

Johnson, yaptıkları çalışmanın, folik asit takviyesinin ABD’de bazı çocukluk çağı kanser vakalarının azalmasında etkili olduğunu gösteren, bugüne kadar yapılan en büyük çalışma olduğunu söyledi.Pediatrics (Pediatri) dergisinin son sayısında yayımlanan çalışmada,folik asit takviyesi zorunluluğu öncesinde ve sonrasında çocukluk çağı kanser sıklıkları incelendi.1986’dan 1997’ye kadar Wilms tümörü vakalarının artış gösterdiğini ve daha sonra düşüşe geçtiğinibulduklarını ifade eden Jonhson, “Bu düşüşün,folik asit takviyesinin başladığı dönemedenk gelmesi ilginç bir bulgu. PNET vakaları ise 1986’dan 1993’e kadar artmışve sonrasında azalmıştır. Bu değişim,folik asit takviyesi ile tam olarak aynı döneme rastlamıyor ancak 1992’de yapılan, gebelikdönemindeki kadınların günde 400 mikrogram folik asit tüketmesi önerisi ile aynı döneme rastlıyor.” dedi.

Uzmanlar, bu çalışmada Ulusal Kanser Enstitüsü’nün 1973’ten beri Amerika’nın birçok bölgesinden kanser vakaları hakkında veri toplayanGözlem, Epidemiyoloji ve Sonuç Programı’nın (SEER) 1986-2008 yıllarında elde edilen verilerinden yararlandı. Çalışmada doğumdan 4 yaşına kadar, kanser tanısı konmuş 8829 çocuk yer aldı.

Johnson,ülkelerin gıdaları zenginleştirip zenginleştirmeyeceklerine karar verme aşamasında karşılaştıkları sorunlar arasında, sinir yolu bozukluklarını gidermek isterken istenmeyen zararlara yol açabilme endişesi olduğuna dikkat çekerek, “Bu çalışmada folik asit zenginleştirmesinin, çocukluk çağı kanser vakalarının sayısında artışa yol açmadığını gösterdik.”şeklinde konuştu.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/