tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Çin Sun Yat-sen Üniversitesi ile Tuft Üniversitesi’ndeki ABD Tarım Bakanlığına bağlıYaşlılıkta İnsan BeslenmesiAraştırma Merkezi’nden Jean Mayertarafından gerçekleştirilen yeni bir araştırmaya göre, bitkilerde bulunanlutein ve zeaksantin, göz merceğini oksidatif stresten koruyarak katarakt riskini azaltıyor. MolecularVision(Moleküler Görüş) dergisinde yayımlanan çalışmada, bu maddelerin koruyucu etkilerinin E vitamininkine (alfatokoferol) benzer olduğu kaydedildi.

Çalışma, göz sağlığı açısından bitkilerde renklendirici işleve sahip olanlutein ve zeaksantinin rolüne ilişkin önceki araştırma sonuçlarını destekliyor. Verilerin büyük kısmı, bu maddelerin, Uluslararası AMD (Yaşa Bağlı Maküler Dejenerasyon) Birliği’ne göre batıda 55 yaş üzeri bireylerde körlüğün başlıca nedeni olan yaşa bağlı makülerdejenerasyona (sarı nokta hastalığı) karşı koruyucu rollerini destekliyor.

Araştırmacılar, insan gözmerceklerinden aldıkları hücre örneklerinin bir kısmını önce 48 saat lutein, zeaksantin veya alfatokoferole batırdı, ardından da1 saatliğine gözde bozukluğa yol açanoksidatif bileşik olan hidrojen perokside (H2O2) maruz bıraktı. DNA hasarı ve hücre canlılığı üzerine ölçümler,doğrudan hidrojen perokside maruz bırakılan hücrelerde okside olmuş protein, lipitperoksidasyon ve DNA hasarı seviyelerinin arttırdığını gösterirken;lutein, zeaksantin ve alfatokoferole batırılan hücrelerde zarar seviyesinin çok daha az olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar sonuçlara ilişkin “Elde edilen veriler lutein veya zeaksantin ilavesinin mercek proteini, lipit ve DNA’sını oksidatif zarardan koruduğunu ve oksidatif stres durumunda iyileştirme sağladığını gösteriyor. Bu maddelerinkoruyucu etkileri,alfatokoferolün etkileri ile kıyaslanabilecek seviyede ancak lutein ve zeaksantinglutation tükenişini telafi edemiyor. Veriler, yeterli miktarda lutein ve zeaksantin alımının, yaşlılıkta katarakt oluşumu riskini azaltacağını işaret ediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Finlandiyalı araştırmacılar da yakın zamanda lutein ile zeaksantin ve katarakt riski hakkında benzer sonuçlara ulaşmıştı. British Journal of Nutrition’da yayımlanan sonuçlarda, yüksek lutein ve zeaksantinin seviyelerinin, düşük oranlara kıyasla, katarakt riskinin azalmasında %42 ve %41 daha fazla etkili olduğu belirtilmişti.

Kaynak: MolecularVision, Cilt 17, Sayfa 3180-3190, “Luteinandzeaxanthinsupplementationreduces H2O2-induced oxidativedamage in human lens epithelialcells”, Yazarlar: S. Gao, T. Qin, Z. Liu, M.A. Caceres, C.F. Ronchi, C-Y.O. Chen, K.-j. Yeum, A. Taylor, J.B. Blumberg, Y. Liu, F. Shang.