tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), kategori liderleri Raisio ve Unilever tarafından sunulan yeni verileri değerlendirmesinin ardından bitki stanol ve sterollerinin, kolesterolü düşürme açısından çok daha güçlü olabileceği kararına vardı. EFSA, 2-3 hafta boyunca günde 1,5 ila 3 g sterol-stanol tüketiminin, LDL kolesterolü sırasıyla %11,3 ve %11,4 oranında düşürebileceğini ve dolayısıyla koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceğini belirledi.

İki şirket, EFSA’ya beyanın eskisi gibi genişletilmesi için dosyalarını sundu. Unilever’in dosyasında “randomize kontrollü 27 insan çalışmasının yayımlanmamış bir meta-analizi” yer aldı. Raisio’nun dosyasında da randomize kontrollü yürütülen ancak henüz yayımlanmamış olan 18 çalışmaya ilişkin bir meta-analiz referans gösterildi.

Becel/Flora Pro-aktif beslenme uzmanı MireilleBlommaert, EFSA uzmanlar panelinin beyanın genişletilmesi konusundaki olumlu görüşünün, AB kurumları tarafından uygulanan izin prosedürlerinde önemli bir adım olduğunu söyledi. Blommaert, “Bu beyan, onaylandığında kalp sağlığı hakkında endişe duyan tüketicilere Flora/Becelpro-aktif ürünlerindeki bitki sterollerinin, LDL kolesterolü %11,3’e kadar düşürdüğünün bilimsel olarak kanıtlandığına dair güvence verebileceğimiz anlamına gelecek.” dedi.

Beyanın kullanılabilmesinden önce yeni beslenme ve sağlık beyanları regülasyonu 14. maddede yer alan hastalık riskini düşürme beyanlarının; Avrupa Komisyonu, AB üye ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak EFSA, her iki şirketin etki sağlaması için onaylanan sürenin, 2-3 haftadan 1-2 haftaya düşürülmesi önerisini geri çevirdi.

Mevcut beyanlar, “LDL kolesterolü %7 ila %10’a kadar düşürdüğü kanıtlanan bitki sterol/stanolleri için 1,5 ila 2,4 g aralığında. Beyanlar; margarin tipi sürülebilir yağlar, mayonez, salata sosları ve süt, düşük yağlı yoğurtlar ve peynir gibi süt ve süt ürünleri ile ilişkili.  Raisio, beyanın “sürülebilir yağlar, süt ürünleri, peynir, çavdar ekmeği, yulaf ezmesi, fermente soya sütü bazlı ürünler (içilebilir ve kaşıklanabilir yoğurt tipi ürünler) ve yulaf bazlı sütlü içecekleri” de kapsaması için başvuruda bulundu.

EFSA’nın görüşlerine http://www.efsa.europa.eu/adresinden ulaşılabilir.