tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Avrupa Komisyonu, 16 Mayıs’ta resmi olarak izinli sağlık beyanları ( Article13.1) listesini kabul etti. Kabul edilen liste, resmi olarak 17 Mayıs tarihli AB Resmi Gazete’sinde yayımlandı.

Mevzuat, AB Resmi Gazetesi’nde yayımlanmasının ardından 20 gün içerisinde yürürlüğe girecek.  Mevzuata göre, izinli sağlık beyanları listesinde yer almayan beyanları içeren ürünlerin piyasadan çekilmesi için  6 ay geçiş periyodu verilecek.

AB Gıda ve İçecek Sanayi Konfederasyonu FoodDrinkEurope, yayımladığı açıklamada, AB genelinde onaylanmış sağlık beyanları listesinin Avrupa Komisyonu tarafından resmen kabul edilmesini memnuniyetle karşıladı.

FoodDrinkEurope bu listenin yayımlanmasının, Avrupa gıda ve içecek endüstrisinin ihtiyacı olan yasal netliği sağladığını belirtti. Açıklamada, “Tüketiciler artık ürünlerin üzerindeki tüm beyanların onaylanmış ve sağlam bilimsel kanıtlara dayalı olduğundan emin olabilecek.” ifadesine yer verildi.Ancak yine de Sağlık Beyanları Yönetmeliğinin uygulanmasına ilişkin başka iyileştirmelere ihtiyaç var. FoodDrinkEurope, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA)’ne, başvuru sahipleri ile diyaloğu geliştirme ve bir sağlık beyanının tam olarak kanıtlanabilmesi için gerekenler konusunda net bilgiler sağlama çağrısında bulundu. Avrupalı gıda üreticileri, Sağlık Beyanları Yönetmeliğinin uygulanmasına ilişkin iyileştirmeler yapılması gerektiğine inanıyor ve Komisyon ve diğer paydaşlar ile birlikte bu konudaki yapıcı çalışmalara devam etmeyi istiyor.