tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Diyabetin üç ana tipi vardır:

Tip 1 diyabet: İnsüline bağımlı, immün aracılı ya da genç yaşta başlayan diyabet olarak da adlandırılan bu diyabet tipi, vücudun savunma sistemlerinin insülin üreten hücrelere saldırdığı otoimmün bir reaksiyondan kaynaklanır. Bu reaksiyona neden olan etkenler tam olarak anlaşılamamıştır. Tip 1 diyabetli bireyler, çok az insülin üretmekte ya da hiç üretememektedir. Hastalık, her yaştan insanı etkilemekle birlikte genellikle çocuklarda veya genç erişkinlerde ortaya çıkar. Tip 1 diyabetli bireyler, kanlarındaki glukoz seviyesini kontrol etmek için her gün insülin enjeksiyonuna ihtiyaç duyar. İnsüline ulaşamamaları durumunda bu bireylerin hayatını kaybetme riski bulunmaktadır.

Tip 2 diyabet: İnsüline bağımlı olmayan ya da erişkinlikte başlayan diyabet olarak da adlandırılan bu diyabet tipi, tüm diyabet vakalarının yaklaşık %90’ını oluşturmaktadır. Tip 2 diyabet, insülin direnci ve göreceli insülin eksikliği ile karakterize edilir. Hastalık, genellikle 40 yaşından sonra ortaya çıksa da özellikle yüksek diyabet sıklığına sahip toplumlarda daha erken yaşlarda da tanı konulabilmektedir. Tip 2 diyabet, yıllarca teşhis edilmeyebilir ve tanı, genellikle ilgili komplikasyonlardan yola çıkılarak ya da anormal kan veya idrar değerlerinin saptanmasıyla tesadüfen konulur. Hastalık, her zaman olmasa da genellikle insülin direncine ve yüksek kan glukoz değerlerine neden olabilen obeziteyle ilişkilendirilmektedir.

Gestasyonel (gebelik) diyabet (GDM): Bu diyabet tipi, gebelik sırasında kan glukoz seviyesinin yüksek olması ile ortaya çıkar. Dünya genelinde 25 hamile kadından birinde görülen bu hastalık, doğumdan hemen önceki ve sonraki dönemde görülen komplikasyonlarla ilişkilidir. GDM, genellikle gebelikten sonra kaybolsa da GDM’li kadınlar ile bebekleri, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde tip 2 diyabet açısından yüksek risk altındadır. GDM geçmişi olan kadınların yaklaşık yarısında, doğumdan 5 ila 10 yıl sonra tip 2 diyabet gelişmiştir.

PREDİYABET: Prediyabet (gizli şeker); bireyin kan glukoz seviyesinin, normalden yüksek ancak tip 2 diyabet tanısı konacak düzeyde olmaması durumudur. Tip 2 diyabet gelişme riski, diyabet öncesi bu dönemdeki bireylerde oldukça yüksektir. Prediyabetin diyabete dönüşmesi, bu dönemde çeşitli önlemler alınarak engellenebilir. Prediyabetik kişilerin kilo vermesi, sağlıklı beslenmesi, egzersiz yapması ve doktor kontrolünde tedavi görmesi gerekir.