tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Diyabet; pankreas, yeterince insülin üretmediğinde ya da vücut, pankreasın ürettiği insülini etkin bir şekilde kullanamadığında ortaya çıkan kronik bir hastalıktır. İnsülin, pankreas tarafından üretilen, hücrelerin kandaki glukozu almasını ve bunu enerji için kullanmasını sağlayan bir hormondur. İnsülin üretimindeki bozukluk veya insülinin düzgün işlev görmemesi ya da bu iki durumun bir arada olması, kanda glukoz (şeker) seviyesinin artmasına (hiperglisemi) yol açar. Bu durum, vücutta uzun süreli hasar ve bazı organlar ile dokularda bozukluklarla ilişkilendirilir.

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF)’nun yayımladığı 5. Diyabet Atlası’na göre; 2011 yılında 366 milyon olarak kaydedilen diyabetli birey sayısının, 2030 yılında 552 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu artış, her 10 saniyede bir yaklaşık üç yeni vaka ya da yılda yaklaşık 10 milyon hastaya denk gelmektedir. IDF ayrıca yaklaşık 183 milyon bireyin diyabetli olduğundan habersiz olduğunu da açıklamıştır.

  • IDF’nin tahminlerine göre diyabetli insanların %80’i, düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşamaktadır.
  • Her yıl 78.000 çocukta tip 1 diyabet gelişmektedir.
  • Diyabet en sık 40 ila 59 yaş aralığında görülmektedir.

Türkiye açısından bakıldığında da diyabet verilerinin oldukça çarpıcı ve düşündürücü olduğu görülmektedir. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından Sağlık Bakanlığı iş birliği ile gerçekleştirilen “Türkiye Diyabet, Hipertansiyon, Obezite ve Endokrinolojik Hastalıklar Prevalans Çalışması-II (TURDEP-II Çalışması)”nin sonuçları, Türkiye’de diyabet sıklığının arttığını göstermektedir. TURDEP-II’ye göre Türk erişkin toplumunda diyabet sıklığı, %13,7’dir ve 40-44 yaş grubundan itibaren nüfusun en az %10’u diyabetlidir. Ülkemizde 10 milyon diyabet hastası olduğunu gösteren çalışma, gizli şeker (prediyabet) sıklığının 1998 yılından beri %110 arttığını ve 2010 yılında %13,9 oranına ulaştığını ortaya koymuştur.