tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Tip 1 ve tip 2 diyabet, kronik yani yaşam boyu süren hastalıklardır ve dikkatli bir izleme ve kontrol gerektirir. Bu hastalıkların doğru yönetilmemesi, bazı organ ve dokularda uzun süreli hasarlara yol açabilen çok yüksek kan şekeri seviyeleriyle sonuçlanabilir.

Kalp-damar hastalığı:Kalbi ve kan damarlarını etkiler ve (kalp krizine neden olan) koroner kalp hastalığı ve felç gibi ölümcül komplikasyonlara neden olabilir. Diyabetli insanların ölümünün %50’sinden fazlasından ve sakatlıkların pek çoğundan kalp-damar hastalığı sorumludur.

Böbrek hastalığı (Diyabetik nefropati):Böbrek yetmezliği ve diyaliz ya da böbrek nakli gerekliliği ile sonuçlanabilir. Böbrek yetmezliğinin nedeni olarak diyabetin önemi gittikçe artmaktadır ve diyabet aslında son dönem böbrek hastalığının tek ve en yaygın nedeni hâline gelmiş durumdadır.

Sinir hastalığı (Diyabetik nöropati):Ayakucu, ayak ve alt ekstremite ülserleri ve ampütasyonu (kesilmesi) ile sonuçlanabilir. His kaybı, önemli enfeksiyonlara ve ampütasyonlara yol açarak ayak yaralanmalarının fark edilmesini ve tedavi edilmesini engellediği için özel bir risk faktörüdür.

Göz hastalığı (Diyabetik retinopati):Gözün retina tabakasındaki hasarla karakterize edilen bu hastalık, görme kaybına yol açabilmektedir.

Gestasyonel diyabetli kadınlar normalden iri çocuklara sahip olabilir.