tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Sağlığın korunmasında ve iyileştirilmesinde, kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıklara ve bazı kanser türlerine neden olabilen obezite, diyabet, felç ve osteoporoz (kemik erimesi) risklerinin azaltılmasındabeslenme rehberlerinin dikkate alınması önemlidir. Diyabet ve obezite gibi durumlar, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol gibi durumlarla ilgili temel riskler,iyi bir diyet ile azaltılabilmektedir.

Diyabet kontrolünde temel yapı taşlarından biri;istenen metabolik kontrolü sağlamak, diyabetin ileri döneminde ortaya çıkabilecek kronik komplikasyonları önlemek ve tedavi etmek, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak, yaşam süresini ve kalitesini yükseltmek amacıyla yürütülecek diyet tedavisidir.

Günümüzde diyet uzmanları, tüm diyabetli bireylere tek bir beslenme planı tavsiye etmemektedir. Bunun yerine kişinin yaşam biçimi ve özel sağlık gereksinimleri göz önünde bulundurularak daha esnek beslenme planları tavsiye edilmektedir. Diyabetlibireylerin sağlıklı birbeslenme düzeni oluşturabilmesi için uzman bir diyetisyenden danışmanlık almaları en iyi yöntemdir.

Diyabetli bireylerin diyet tedavisi; yaşa, boya, vücut ağırlığına, fiziksel aktivite durumuna, sosyoekonomik durumuna ve beslenme alışkanlıklarına göre diyetisyen tarafından hazırlanır.Diyabetli bireyler, yeterli ve dengeli beslenebilmek için tüm besin ögelerinden önerilen miktarlarda almalıdır.

Gıda seçimi, yaşam biçimi, çevre koşulları ve aile geçmişi,sağlığı etkileyen temel faktörlerdir.Diyabetli kişilerin kan şekeri değerinin normal seviyede tutulması için diyet, egzersiz ve ilaç miktarı ile zamanlamasınıniyi ayarlanması gerekir.Düzensiz beslenmek ya da vücudu glikoza aç bırakmak ve daha sonra büyük öğünlerle birden yüklenmek; kan şekerinde çok büyük dalgalanmalara neden olur, metabolizmayı yorar ve ilaç gereksinimini öngörmeyi zorlaştırır.

Diyabetik gıda