tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Gıdaların fonksiyonelliğinin olumlu etkileri, sistematik olarak Japonya’da araştırılmaya başlandı. 1980’lerde Japon hükümeti tarafından finanse edilen araştırma programları, bazı gıdaların fizyolojik fonksiyonları etkileme potansiyeline odaklandı. Bu da 1991’de Japon kanunlarında “özel diyet kullanımına yönelik gıdalar” kategorisinin tanımlanmasına öncülük etti.

Bu gıdaların, etiketlerinde özel sağlık etkilerine ilişkin beyanlar taşımasına izin verildi. Ancak bu beyanların, Japonya Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’ndan onay alması için kanıtlanması gerekti ve gıdalar, daha sonra “Özel Sağlık Kullanımına Yönelik Gıdalar (FOSHU)” olarak adlandırılabildi.

 

  Japonya

  Özel Sağlık Kullanımına Yönelik Gıdalar (FOSHU)

  • Sağlıkla ilgili ya da fizyolojik bir etki sağlar
  • Hap ya da kapsül şeklinde değil,normal bir gıda şeklindedir
  • Olağan diyetin bir parçası olarak tüketilir

 

Avrupa’da ise Avrupa Komisyonu, 1990’ların ikinci yarısında fonksiyonel gıda kavramının araştırılması içinbilimsel temelli bir yaklaşım oluşturulması için fon sağladı. “Avrupa’da Fonksiyonel Gıda Bilimi (FUFOSE)” adı verilen bu Ortak Eylem, çok sayıda Avrupalı beslenme uzmanını ve ilgili bilim insanını bir araya getirdive tartışmalara ve daha sonra konunun değerlendirilmesine temel olarak geniş biçimde kullanılan bir uzlaşı raporu üretilmesini sağladı.

Avrupa Uluslararası Yaşam Bilimleri Enstitüsü (ILSI-Europe) tarafından koordine edilen FUFOSE’nin amacı, vücutta belirli bir fizyolojik işlev üzerinde faydalı bir etkisi olabilen, bireyin sağlık durumunu iyileştirebilen ve/veya hastalık riskini azaltabilen gıdaların geliştirilmesini desteklemek için gereken bilim temelli bir yaklaşım geliştirmek ve yerleştirmekti.

FUFOSE, fonksiyonel gıda için “Besinsel etkilerinin ötesinde sağlık durumunu iyileştirme ve/veya hastalık riskini azaltma yoluyla vücuttaki bir veya daha fazla fonksiyonuolumlu etkilediği kanıtlanan gıdalar” şeklinde bir tanım geliştirdi. Bu tanım kapsamındaayrıcavücutta devam eden bir biyolojik aktivite olan ve sağlığın korunması ya da iyileştirilmesi ve/veya hastalık riskinin azaltılması amacı taşıyan müdahalenin hedefi olarak tanımlanan “hedef fonksiyon” tanımı da geliştirildi.

 
 

  Avrupa’da Fonksiyonel Gıda Bilimi (FUFOSE) Hakkında Avrupa Komisyonu Ortak   Eylemi

  Fonksiyonel Gıda

  • Besinsel etkilerinin ötesinde, sağlık durumunu iyileştirme ve/veya hastalık riskini azaltma yoluyla vücutta bir veya daha fazla fonksiyonu olumlu etkileyen gıdadır.
  • Hap, kapsül ya da besin takviyesi şeklinde değildir.
  • Normal beslenmenin bir parçası olarak tüketilir.