tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Birleşmiş Milletler'in tahminlerine göre, 2000 yılında 6,1 milyar olan dünya nüfusunun 2050 yılında 8,9 milyara ulaşması bekleniyor. Bu dramatik nüfus artışına paralel olarak ortaya çıkan kentleşme ve yaşam tarzlarındaki değişim, kuşkusuz küresel ölçekte beslenme ve sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir. 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, hâlihazırda, fazla kilolu bireylerin sayısı 1,6 milyarı, obez sayısı ise 400 milyonu aştı. Gerekli önlemlerin alınmaması durumunda ise 2015 yılında 15 yaş ve üzeri kilolu insan sayısının 2,3 milyara, obez sayısının da 700 milyona ulaşması bekleniyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu ise 2030 yılında dünya genelinde 552 milyon civarında diyabetli birey olacağını öngörüyor.

Obezite ve diyabet kadar önemli bir diğer sorun ise “açlık”. Kaynaklar, dünya genelinde 1 milyara yakın insanın açlıkla karşı karşıya olduğuna işaret ediyor.

Ülkemiz açısından baktığımız zaman da karşımıza çarpıcı veriler çıkıyor. Türkiye Diyabet Vakfı, Türkiye’de diyabet sıklığının 2025 yılında yüzde 7,2’ye ulaşmasının beklendiğini ancak bu orana 2000 yılında ulaşıldığını belirtiyor.

Gerek dünya genelinde gerekse ülkemizde ortaya çıkan bu rakamlar, sağlık otoriteleri kadar gıda bilimcilerinin, beslenme profesyonellerinin ve tabii ki zincirin en önemli halkası olan gıda üreticilerinin birlikte aksiyon alma çabalarının itici gücü oluyor.

Sağlığın korunması ve geliştirilmesi kadar, bireylerin yaşam kalitesinin yükseltilmesini de hedefleyen gıda sanayi ise dünya genelinde baş döndürücü bir hızla ARGE yatırımlarını arttırıyor. Bu noktada önemi her geçen gün artan diyabetik ve fonksiyonel gıdalar, başta diyabet ve obezite olmak üzere birçok sağlık sorunu ile mücadelede daha etkin rol oynamaya başlıyor.

Gıda sanayinin bu alandaki çalışmalarına önderlik etmek, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi konusunda çalışan tüm paydaşlar ile ortak çalışmak amacıyla 2008 yılında kurulan Diyabetik ve Fonksiyonel Gıda Üreticileri Derneği,  kısa sürede birçok çalışmaya imza atmıştır; tüm paydaşlarının iş birliği ve katkısı ile atmaya devam edecektir.