tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

İnsülin, pankreas tarafından salgılanan ve vücudun şekeri kullanmasına yardımcı olarak kandaki şeker seviyesini normal sınırlarda tutan bir hormondur. Bu hormon, kan şekerinin kandan ayrılarak hücre içine girmesini sağlar, böylece kandaki şeker düzeyi azalmış olur.

Tüketilen gıdalar, sindirildikten sonra vücudumuzda bulunan enzimler sayesinde şekere parçalanır. Şeker (glukoz) kan dolaşımıyla vücudun tüm bölümlerine taşınır. Vücudumuzun ana besin kaynağı olan şeker, enerji sağlayabilmek için kandan vücut hücrelerinin (kas hücreleri, yağ hücreleri ve karaciğer hücreleri) içine girmelidir.

Diyabetli olmayan bir insanda her gıda alımı sonrası pankreas, alınan gıdaların enerji haline dönüşmesini sağlamak için insülin üretir. Bu, tüm insanların insüline bağımlı olduğu anlamına gelir. Diyabetlilerde ise pankreas yeterli miktarda insülini üretmez veya üretilen insülin hedef hücreler (kas, yağ ve karaciğer hücreleri) tarafından kullanılmaz. Bu durumda vücudumuz için hayati öneme sahip olan insülinin dışarıdan alınması gerekir.