tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Sporcu gıdaları, yoğun fiziksel aktivite yapan insanların beslenmesinin vazgeçilmez parçasıdır. Spor ve diğer fiziksel aktiviteler, vücudu zorlar. Vücut; hazırlanmak, korunmak ve fiziksel aktivite sonrası toparlanmak için uygun ve etkili bir sıvı ve besin ögesi alımı sağlayan, özel olarak formüle edilmiş ürünlere ihtiyaç duyar.

Sporcu gıdaları spor yapanların özel beslenme ihtiyaçlarını karşılamalarına veya performanslarını en iyi düzeyde gösterebilmelerine yardımcı olmak amacıyla özel olarak formüle edilmiş ürünlerdir. Bu ürünler, Türk Gıda Kodeksi’nde “Sporcu Gıdaları Tebliği” kapsamında üç başlık altında değerlendirilmektedir:

Karbonhidrat miktarı yüksek ürünler: Fiziksel aktivite öncesi karbonhidrat depolarını arttırmak ve fiziksel aktivite sonrası toparlanmayı hızlandırmak amacıyla formüle edilmiş ürünlerdir.

Spor içecekleri: Karbonhidrat, sıvı ve elektrolitlerin hızlı bir şekilde yerine konmasını sağlamak amacıyla formüle edilmiş karbonhidrat ve elektrolit içeren ürünlerdir.

Protein ve protein bileşenleri içeren ürünler: Yoğun fiziksel aktivite dönemlerinde protein dengesini korumak amacıyla formüle edilmiş; aminoasit, aminoasit karışımları, aminoasit bileşikleri, protein konsantreleri ve proteince zenginleştirilmiş ürünlerdir.