tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Stevia olarak bilinen Stevia rebaudianaBertoni, yüzyıllardır Güney Amerika yerlileri tarafından geleneksel bir tatlandırıcı olarak kullanılan, bitki çaylarına ve diğer içeceklere eklenen bir bitkidir.

Stevia yaprakları, steviol glikozitleri olarak adlandırılan doğal tatlandırıcılar içerir. Bitkinin tatlılık veren iki ana bileşeni, steviozit ve rebaudiozit A’dır. Bunlar, şekerden 300 kat daha tatlıdır ve dolayısıyla gıdaları kalori vermeden tatlandırmak için kullanılabilir. Steviol glikozitleri, şeker gibi tamamen bitki kaynaklı olma avantajı da sunar.

Stevia bazlı tatlandırıcılar, yıllardır dünyanın pek çok ülkesinde kullanılmaktadır. Steviol glikozitlerin güvenilirliği, stevianın uzun kullanım geçmişi ve çok sayıda güvenilirlik çalışması temel alınarak belirlenmiştir.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA)’nin tatlandırıcılar konusunda çalışan Bilimsel Paneli, Nisan 2010’da steviol glikozitlerin güvenilirliğini değerlendirmiş ve kabul edilebilir günlük alım değerini (ADI) 4 mg/kg olarak belirlemiştir. Avrupa Birliği, 11 Kasım 2011’de stevianın gıdalarda ve içeceklerde kullanımına izin veren regülasyonu onaylamıştır.