tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Diyabetli veya obez bireylerin beslenmesinde şeker miktarının kısıtlanması gerekir. Bu bireylerin şeker yerine kullandığı, şeker tadı veren maddelere tatlandırıcıadı verilir.Tatlandırıcılar, enerji içeren ve içermeyen tatlandırıcılar olmak üzere ikiye ayrılır.

Modern dünyada kilo artışına neden olmayan tatlı gıda yeme isteği, sakkarozdan çok daha tatlı olan ve tadı karşılamak için çok küçük miktarlarda kullanılması gereken düşük kalorili, enerji vermeyen tatlandırıcıların geliştirilmesini sağlamıştır. İlk tatlandırıcı olan sakkarin, 1878 yılında üretilmiştir.

Pek çok üründe karışımlar hâlinde kullanılan ve enerji vermeyentatlandırıcılar, yalnızca şekerin tatlılığının yerini alır. Bu nedenle kek ve reçel gibi ürünlerde ürünün işlevsel yapısının sağlanması için şekerin yerini alacak başka maddeler gerekir. Bu noktada enerji içeren tatlandırıcılar devreye girer. Bunlar, şekerden türetilen ancak sakkaroz kadar tatlı olmayan tatlandırıcılardır ve kan şekerini yükseltmediklerinden diyabetli kişilerce tüketilebilir.

Düşük kalorili ve diyabetik gıdalar, genellikle bu enerji içeren ve içermeyen tatlandırıcıların bir kombinasyonunu içerir. Enerji içermeyen tatlandırıcılar, tatlılığı verirken; enerji içerenler, tüketicinin beklediği yapıyı sağlar.

Eritritol, izomalt, laktitol, maltitol, sorbitol ve ksilitol enerji içeren tatlandırıcılar grubunda yer alır. Asesülfam-K, aspartam, siklamat, sukraloz, sakkarin ve sukraloz ise enerji içermeyen tatlandırıcılardandır.

Türkiye'de bulunan ve sıklıkla kullanılan tatlandırıcılardan birkaçının günlük maksimum kullanım miktarları (kabul edilebilir günlük alımları) şöyledir:

Tatlandırıcı Türü         

Maksimum Doz (mg / kg / gün)

Sakkarin  

2,5

Aspartam  

40

Asesulfam-K                      

15

Siklamat  

11