tumblr stats
     
  Anasayfa         Hakkımızda        Mevzuat        Bültenler         Basın     İletişim  
 
         Diyabetik Gıda
         Fonksiyonel Gıda
         Tanımlar
         Sık Sorulan Sorular

Çölyak hastalığı; ince bağırsağın, gluten proteinine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen hassasiyetidir. Çölyak hastası olan bireyler, gluten içeren gıdalar tükettiğinde bağışıklık sistemleri ince bağırsakta hasara neden olacak şekilde tepki verir. Başta buğday olmak üzere tahıllarda bulunan bir protein olan gluten; ilaçlarda ve vitaminlerde de bulunabilmektedir.

Çölyak hastalığı, her bireyi farklı şekilde etkilemektedir. Belirtiler, sindirim sisteminde ya da vücudun başka bir bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Bir hasta, ishal ve karın ağrısı belirtileri gösterirken bir başkasında depresyon görülebilmektedir. Çabuk öfkelenme veya aşırı tepkisellik olarak tanımlanan irritabilite, çocuklarda en sık rastlanan belirtilerden biridir. Bazı kişilerde ise hiçbir belirti görülmez.

Çölyak, genetik bir hastalık olup ameliyat, hamilelik, doğum, viralenfeksiyon veya ciddi duygusal streslerden sonra da aktif hale gelebilmektedir. Hastalığın tedavisi, glutensiz bir diyettir. Diyetin sıkı bir şekilde uygulanması, düzleşen ince bağırsak yüzeyinin normal şeklini ve işlevini tekrar kazanmasını sağlar. Glutensiz sıkı bir diyet uygulandığı sürece genellikle bir sorun çıkmaz. Şikâyetlerin tamamen kaybolma süresi; ince bağırsaktaki tahribat derecesine, hastanın yaşına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir. Çölyak hastalığı, diyete uyulmaması ya da diyetin bırakılması hâlinde çok daha ağır hastalıklara neden olabilir.